عزاداری‌های استان سمنان

عزادارى سیار

در این نوع عزادارى کاروانهابه طور منظم حرکت کرده و به نام دسته و طوق مشهور بودند. «طوق به معنى علم و رایت بزرگى است که در ایام عزادارى حرکت مى‏دهند».

روزهاى ششم و هفتم و دهم محرم، اختصاص به روزهاى طوق داشت و هر روز به ترتیب تعلق به یکى از محلاّت «اسفنجان»، «لیتبار» و «ناسار» داشت که در هر سه روز وضعیت مشابهى، با خط سیر متفاوت داشت. بعد از ظهر تا غروب همان روز ادامه مى‏یافت.

در این موقع اهالى شهر، یک جا به حرکت درآمده و براى تماشاى آن بسیج مى‏شدند. طوقهاى محلات مذکور، علاوه بر دسته‏هاى طویل سینه‏زنى و زنجیر زنى و بیرق‏هاى متعدد، مجموعه‏اى از نمایشهاى گوناگون و متنوع بود، که خاطرات حوادث کربلا و اسارت اهل بیت علیهم‏السلام، حالات حکام ستمگر و والیان خودکامه و تفرعن و خودبینى آنان را مجسم مى‏ساخت.

براى هماهنگى، هر یک از محلات سه گانه مذکور، تکایاى تابعه خود را فرا خوانده، و به مشاهده مى‏پرداختند تا به فراخور امکانات خود دسته‏هاى کوچک را با صحنه‏هاى گوناگون که مى‏توانستند تدارک ببیند، آماده سازند. این دسته‏هاى کوچک به هم ملحق مى‏شدند و طوق بزرگ یک محله را تشکیل مى‏دادند.

در گذشته زنان نیز در سمنان به تعزیه خوانى مى‏پرداختند. تعزیه زنان فقط در خانه‏ها اجرا مى‏شد. زنان خانه که سواد داشتند، نقش‏هاى فرعى را برعهده مى‏گرفتند و همان تعزیه‏اى را که مردان اجرا مى‏کردند، آنها هم برپا مى‏داشتند.

از جمله کارهایى که مردم در دهه اول محرم انجام مى‏دهند تزیین نخل با تصاویرى از امامان، واقعه عاشورا و تصاویر شهداست.

در بعضى موارد، با آیینه و روپوشى از رنگ مشکى یا سبز این تزئینات را از روز هفتم تا روز عاشورا به همراه دسته‏هاى عزادارى حمل مى‏کنند. مراسم نخل گردانى در روز عاشورا به ویژه در شهرستان سمنان بیشتر صورت مى‏گیرد. بنا به اعتقادات و باورهاى دینى، برخى از بیماران خود را به این نخل‏ها مى‏بندند و شفا مى‏طلبند.

در روز عاشورا در اکثر نقاط استان، افرادى که به نحوى نذر کرده‏اند، طعام به مردم مى‏دهند. در میان مراسمى که در روز تاسوعا و عاشورا بیش از هر چیز در بعضى نقاط جلب توجه مى‏کند آتش زدن خیمه به یاد سوختن خیمه‏هاى اباعبدالله الحسین علیه‏السلام و خاندان و اصحابش است که در این جا مختصرى از چگونگى اجراى این مراسم در شهرستان سمنان شرح داده مى‏شود:

بعد از ظهر تاسوعا و عاشورا در شهر سرخه، جداى از دسته‏هاى سینه زنى، افرادى به عنوان عرب که لباس عرب‏ها را بر تن دارند و شالى را بر سر و صورت خود پیچیده‏اند؛ در حالى که سینه مى‏زنند به طرف محلى که قرار است همه دسته‏ها جمع شوند مى‏روند.

دسته‏هاى عزادار به محض ورود به محوطه فوق شکل دایره به خود مى‏گیرند و دور خیمه برافراشته شده حلقه مى‏زنند. دسته عرب‏ها در حالى که بر سر خود مى‏زنند نزدیک‏ترین افراد به خیمه هستند که دور آن مى‏چرخند.

بعد از مدتى عزادارى، در حالى که محوطه و فضاى آن را طنین صداى زنجیرها، طبل‏ها و سنج‏ها انباشته است، با اشاره نوحه خوان مواد سوختنى را مانند ساقه گندم که از قبل آورده شده و درون خیمه است آتش مى‏زنند.

البته خیمه را قبل از سوختن به کنار مى‏کشند. در این حال، شعله‏هاى آتش و دود به سوى آسمان زبانه مى‏کشد، آن گاه کبوترهایى را که از قبل به محل آورده‏اند در کنار آتش آزاد مى‏کنند تا به سوى آسمان به پرواز درآیند.

عرب‏ها و دیگر عزاداران نیز در حالى که بر سر و سینه خود مى‏زنند جمله «واى حسین» یا «واى حسین کشته شد» را سر مى‏دهند. بعد از مدتى، حضار مى‏نشینند و بعد از ذکر مصیبت، مراسم به پایان مى‏رسد، سپس دسته‏ها دوباره نظم مى‏گیرند و مراسم عزادارى خود را انجام مى‏دهند.

در روز عاشورا کلیه دسته‏هاى عزادارى به خیابانها مى‏آیند و هر شهرستان محل مخصوصى را براى تجمع دارند.

در سمنان دسته‏هاى عزادارى در محل مسجد امام خمینى تجمع مى‏نمایند. در این روز دسته‏هاى عزادار پشت سرهم و منظم در حالت عزادارى و سینه زنى و زنجیر زنى به مسجد امام خمینى مى‏روند و پس از مدتى عزادارى مراسم روز عاشورا خاتمه مى‏یابد. در این روز در کلیه مناطق نخل را آذین مى‏بندند و در محل به گردش و یا به محلات و روستاهاى مجاور مى‏برند.

در گذشته عده‏اى در این روز به قمه زنى مى‏پرداختند که امروزه اثرى از آنها نیست.

همچنین در روز عاشورا در شهر شاهرود تمام دسته‏ها و هیأت‏هاى سینه زنى در ظهر عاشورا، به مسجدى معروف به مسجد پاى نخل مى‏روند.

در روز اربعین و 28 صفر نیز، مراسم روضه خوانى و عزادارى به شکل سینه‏زنى و زنجیر زنى در اکثر نقاط استان برقرار است و بیشتر خانواده‏ها به اندازه توانایى مالى خود نذورات خویش را بین مردم تقسیم مى‏کنند.

در این روزها تمام بازارها و مغازه‏ها تعطیل مى‏گردد. در شهرستان سمنان یکى دو دسته عزادارى در سطح شهر به عزادارى مى‏پردازند.

در این روزها در بسیارى از منازل نیز مجالس روضه خوانى برپا مى‏شود که همراه با شام یا ناهار است. نذورات مردم در این روزها بیشتر شله‏زرد مى‏باشد که بین عزاداران توزیع مى‏کنند.

 

تشریف بیاید

/ 15 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی

[قلب]سلام........من یه وبلاگ دارم درمورد بهترین بهترین بهترین خواننده از نظر باب میل هر کس....... منتظر کامنتت درمورد خواننده دوس داشتنیت هستم[قلب] نظر من محسن چاوشی بود چون من خیلی با اهنگاش خاطره دارم... راستی وقتی اومدی وبلاگم و نظر دادی -ازت یه خواهش دیگه هم دارم........اونم اینه که سمت راست وبلاگم اگه دقت کنی یه قسمتی گذاشتم که کد لوگوی من هست این کدو با موس به طور کامل کپی کن و تو قسمت (کد های اختصاصی وبلاگن بریز) اینم ادرسه وبلاگمه[قلب] http://behtarinkhanande.persianblog.ir

سلااااااام.........وایییییی چقد وبلاگت خوشمله....... [قلب][دست] دوست گلم اومدم اینجا تا دعوتت کنم تا در نظر سنجی وبلاگم شرکت کنی[لبخند]خوشحال می شم[قلب] راستی وقتی اومدی و کامنت دادی. یادت نره هاااااا من گوشه سمت راست وبلاگم اون گوشه کد لوگوی وبلاگمو قرار دادم اونو تو قسمت ( کد های اختصای جاوا) ) وبلاگت بریز تا لوگوی من به نمایش در بیاد[قلب][خداحافظ] اینم ادرسه وبلاگمه منتظرتم دیر نکنیا[قلب] http://behtarinkhanande.persianblog.ir

محمد حسینی

سلام صبا جون وب شما هم خیلی قشنگه بدردم خورد

ندا

تو را مثل قانون کسی رعایت نمی کند... چرا غمگینی دلم؟ تو را برای شکستن سرشته اند....!!!! [گل][گل][لبخند]

وقتی کسی در کنارت هست،خوب نگاهش کن به تمام جزئیاتش... به لبخند بین حرف هایش.. به سبک ادای کلماتش، به شیوه ی راه رفتنش،نشستنش.. به چشم هاش خیره شو.. دستهایش را به حافظه ات بسپار... گاهی آدم ها انقد سریع میروند،که حسرت یک نگاه سرسری را هم به دلت میگذارند

علی فلسفی

وقتی کسی در کنارت هست،خوب نگاهش کن به تمام جزئیاتش... به لبخند بین حرف هایش.. به سبک ادای کلماتش، به شیوه ی راه رفتنش،نشستنش.. به چشم هاش خیره شو.. دستهایش را به حافظه ات بسپار... گاهی آدم ها انقد سریع میروند،که حسرت یک نگاه سرسری را هم به دلت میگذارند

رضا

سلام خوبی؟ همیشه میام سر میزنم شمائید که کم پیدائید عکسات جالب بود.[ماچ]